Kam do školy pro žokeje
Snad každý z milovníků koní někdy zapřemýšlel nad tím,jaké to je,být žokejem a projet se cvalem po dostihové dráze a dovést svého koníka k vítezství.
Historie
Samotná historie Střední školy dostihového sporftu sahá do r.1946.Roku 1955 se učiliště přestěhovalo blíže centru města ,do Malé Chuchle,tou dobou všk již vyrůstaly první budovy v dnešním areálu chuchelského závodiště.V dalším školním roce žáci konečně poprvé zasedli do zbrusu nových lavic učňovské školy zemědělské v Chuchli.Tu najdeme v bezprostřední blízkosti dostihového oválu dodnes,pouze název je trochu jiný.V současné době je Střední škola dostihového sportu a jezdectví jediným komplexním vzdělávacím zařízením u nás, které poskytuje výuku dostihových jezdců,trenérů,chovatelů sportovních především dostihovách koní.Během více než 60leté existence prošla učilištními stájemi celá řada významných jezdců(žokejů) a trenéru,ze všechny jmenujeme například ž.Martinu Havelkovou,ž.Václava Janáčka nebo vítěze 117.Velké Pardubické ž. Dušana Andrése.
Prezenčně i dálkově
Potencionální zájemci o dostihové řemeslo si mohou vybrat z několika různých oborů.Pro absolventy základních škol je každoročně otvírán učební obor jezdec a ošetřovatel dostihových koní . Během tříletého studia se žáci mimo jiné učí péči o o všechny kakategorie dostihových koním součástí je také praxe u významných tuzemských trenérů a samozřejmě ježdění cvalových i klusáckých dostihů.Vzhledem k tomu,že podmínkou úspěšného dokončení studia je absolvování minimálně jednoho dostihu během výuční doby,mají žáci k dispozici také školní dostihovou stáj,ve které je zajišťován odborný výcvik.Po splnění všech kritérií získávají úspěšní studenti výuční list.Kromě prezenčního studia je tento obor jednou za tři roky otevírán i v kombinované formě.Úspěšní absolventi tříletých učebních oborů mohou pokračovat v taktéž tříletém nástavbovém studiu Trenérství dostihových a sportovních koní.Výuka se otevírá zpravidla každé dva roky,je organizována dálkově a zakončena maturitní zkouškou.Absolventi tedy získají úplné středoškolské vzdělání.Na uchazeče se zájmem o dostihový sport,kteří upřednostňují klasické středoškolské vzdělání,čeká v příštím roce horká novinka-zbrusu nový studijní obor Chovatelství se zaměřením na dostihový sport .Jde o čtyřleté denní studium ukončené maturitní zkouškou a kromě obvyklích středoškolských a odborných předmětů studenti absolvují také nezbytnou praxi,pro níž je však vyhrazeno méňě hodin než u příbuzného učebního oboru Jezdec a ošetřovatel.Pro zájemce se splněnou maturitní zkouškou je každoročně pořádán vzdělávací kurz zaměřený na problematiku sportovních koní.Desetiměsíční studium opět probíhá dálkovou formou z konzultacemi během roku.Po složení závěrečné zkoušky obdrží účastníci osvědčení o absolvování kurzu ,zájemci splňující podmínky ČJF(České Jezdecké Federace) se mohou pokusit také o získání ZZJV.
Jak to tam chodí?
Každého budoucího studenta jistě zajímá ,co ho na jeho vysněné škole čeká.Poprosili jsme tedy studentku prvního ročníku oboru Jezdec a ošetřovatel dostihových koní,slečnu Veroniku Saforkovou,o krátký rozhovor.
Ahoj Verčo,prvním rokem studuješ na "dostihové škole" ve Velké Chuchli,máš tedy v čerstvě paměti přijímací zkoušky.Je těžké se k vám do školy dostat?Jaké jsou přijímačky?
Mno..Přijímačky...když jsem se dozvěděla,že se běhají 3 km ,rozbrečela jsem se:-)Opravdu jsem nevěděla,že musím tolik,protože za pana ředitele Kolečka se běhalo jen 1500 m.A loňský školní rok jsme běhali teda ty tři kilometry.Probíhalo to následovně,nejdřívě byl úvod,kdy nás paní ředitelka Froňková se zástupkyní Snížkovou zasvětila do přibližného chodu školy.Následoval test znalostí z oboru koní.Otázky nebyly těžké.A potom následoval samotná běh.Nemyslím si,že jsou přijímačky těžké,škola sice nebere každého,ale myslím,že když člověk opravdu chce,dokáže to.
Z osobního pohovoru má určitě řada lidí strach.Jak to probíhá?
Nevím jak u ostatních,ale já se na osobní pohovor těšila nejvíce:-).U mně probíhal stylem příjemného popovídání.Paní ředitelka se ptala,jestli jsem jezdila apod.Také jsme se domlouvali ohledně případné praxe v léťě...A ptala se mně na zdravotní problémy.Netrvalo to dlouho , ale opravdu nevím jak to bylo u ostatních.Spíše se vše točilo okolo chodu školy,na co se mám připravit a tak.Rozhodně tuhle školu nedoporučují holkám či klukům,kteří nejsou moc průbojní a neohrožení,tady je to dost drsné jako u každého sportu.
Jak často se studenti dostanou do stájí a jak probíhá běžná praxe?
Praxi máme rozdělenou na odpolední a dopolední.Dopolední je od 7 do 11 hodin a začíná nástupem,kde se kontroluje docházka.A odpolední je od 4 do 5.Dopolední 3x a odpolední také 3x.Ráno přijdeme do stáje,vymístujeme,vypucujeme koně pak se jezdí a nakonec krmí.Takže do sedla se dostaneme 3x teda když nejdeme ke klusákům ale i tam je možnost jít do sedla.Odpoledne se jen místuje,čístí a krmí.Žáci kolují mezi třemi stájemi a třemi mistry ,každých 14 dní se střídáme.
Škola má vlastní dostihovou stáj,kolik máte školních koní?
Jejda...Tak počítej se mnou.Theodor Pechát má Perlu,Shotka,Viníka,Bajaju,Žeténa,Odravu a Rodriga.To je sedm koní.Paní Sýkorová tam má asi 10 koní,protože jí přijeli nový koně,kteří se budou obsedávat.A nakonec pan Kotouč,který má klusáky,mám momentálně 5 koní,pár jich už jelo domů.
Je něco co by si na škole změnila,nebo jsi spokojená?
Jak jsem již podotkla,střídáme tři mistry...a v každé stáji se vše dělá úplně jinak:-(Já bych byla pro,aby se to sjednotilo,ale to je naprosto nemožné.Co člověk to názor na chod stájí.Bohužel.Ze začátku jsme všichni měly zmatek v hlavě,jak se to kde dělá...Já osobně jsem vždy na praxi vystrašená ,a¨bych něco nepokazila,ale jinak se dá říct,že jsem spokojená.
A poslední otázka...Kdy se na Tebe budeme moci těšit v nějakém dostihu?
Na mě?Mno,snad příští rok(2008-09).Jelikož jsem ještě moc těžká,abych mohla do dostihu a nemám tolik zkušeností s ježděním.Já vlastně začínám od začátku,moc jsem v životě nejezdila ,jen tak rekreačně.Musím asi osm kilogramů zhubnout,a doplnit si vědomosti.Předpokládám že bych příští rok už mohla startovat.Je to můj sen a snažím se ho co nejrychleji splnit,ale musím říct ,že ta dieta a odříkání jídla je hrozně útrpení!:-)
fotka je z planety zvířat a článek mám z časopisu Já mám koně.
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj, otázky jsou opravdu jednoduché, například co se koním dává za krmení atp. Opravdu se nemáš čeho bát :-) budou se ptát na základí otázky, které zná opravdu každý. spíše trenuj na běh tří kilometrů :-)
otázky k přímačkám
(Tereza, 12. 3. 2014 12:34)
Ahoj, prosím, nevzpomínáš si na otázky k přijímačkám na obor na Střední škole dostihového sportu a jezdectví JEZDEC a CHOVATEL KONÍ? Moc děkuji za radu, nevím jak a z čeho se na tu přijímací zkoušku připravit.
Moc děkuji, Tereza
mail: ren@volny.cz
info
(Helča, 4. 9. 2012 20:30)
musím doplnit, že do oboru jezdec a chovatel koní berou pouze 60
zájemců a otevírají ho jednou za 2-3 roky.
jinak moc děkuji za informace. :) hlavně průběh přijímacích zkoušek :)
známky
(10zelvicka10@seznam.cz, 14. 10. 2011 19:42)ahojky hele zajímalo by mě co si měla na vysvědčení když tam šla,a jaký známky bys mohla mt nejhůř??
kam mam jít na školu?
(smrckova.klara@seznam.cz, 7. 5. 2010 11:32)ahojííík prosim vas kam mám jít na školu pro žokejky jako jsem JA NEBO STAČÍ JAKÉ VYUČENÍ
autorka rozhovoru
(Veronika, 19. 9. 2014 23:10)