Historie rovinových dostihů
Historie rovinnových dostihů:
Nejstarší záznam o dostizích, pocházející z roku 1540, dokládá, že nejstarším dosud existujícím dostihovým závodištěm v Anglii je Chester. Královna Alžběta I. jezdívala sledovat dostihy na pláni u Salisbury a ještě před koncem století se toto závodiště objevilo v mapě Doncasteru. Po roce 1640 se začalo závodit v Epsomu a do roku 1700 se stal hlavním městem dostihového světa Newmarket díky královskému patronátu, který mu zaručil popularitu. Král Jakub I. byl prvním panovníkem, který v roce 1605 město navštívil, a pro Karla II. se po jeho restauraci stalo od roku 1660 domovem.
Dostihová ročenka, ve které se uvádějí termíny a výsledky dostihů, byla poprvé publikována v roce 1727. V roce 1740 postavil anglický parlament mimo zákon všechny závody, jejichž majetek byl menší než padesát liber, aby tak získal kontrolu nad bouřlivě se rozvíjejícím sportem. Derby, závod, který se stal vzorem pro mnohé další na celém světě, se poprvé běželo v roce 1780 a zvítězil v něm Diomed. Tehdy již bylo v británii padesát devět dostihových závodišť a jedinými dvěma víkendy, kdy se neběžely žádné dostihy, byl ten po Velkém pátku a o Vánocích.
Dostihy a s nimi i chov plnokrevníků se rozšířily do všech zemí, na které měla Velká Británie nějáký vliv. V Severní Americe bylo první oficiální dostihové závodiště otevřeno v roce 1665 na Long Islandu v New Yorku. Ve Francii se první oficiální dostihy běžely v roce 1776 poblíž Paříže, v Německu v roce 1822 v Meklenbursku, v Itálii v roce 1837 ve Florencii a v Neapoli. Na jižní polokouli byly první dostihy zaznamenány v roce 1810 v Sydney v Austrálii a v roce 1842 v Aucklandu na Novém Zélandu. V Čechách se poprvé běžely dostihy v Praze v roce 1839 a v Pardubicích roku 1842.